AKTUALNOŚCI

Nowa łódź ratownicza Idar Ulstein gotowa do eksploatacji

RS Idar Ulstein (fot. Ulstein Group)
W dniu 12 listopada odbyła się uroczystość chrztu nowej łodzi poszukiwawczo-ratowniczej Idar Ulstein, klasy Ulstein, zainspirowanej twórcą i wieloletnim prezesem jednej z najważniejszych grup stoczniowych w Norwegii i na całym świecie - Ulstein Group. Nowa łódź należy do Norweskiego Towarzystwa Ratownictwa Morskiego.

Prędkość ratuje życie

22-metrowa jednostka osiąga prędkość niemal 40 węzłów, a dzięki dwóm silnikom MTU (niemiecki producent silników MTU Friedrichshafen, część Rolls-Royce Power Systems) i pędnikom strugowodnym Rolls-Royce'a, łączy wysoką prędkość z dużym uciągiem na palu.

- Szybka reakcja jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia na morzu. Wraz z Idar Ulsteinotrzymujemy sprzęt w pełni zdolny do pracy w ciężkich warunkach - powiedział przewodniczący Norweskiego Towarzystwa Ratownictwa Morskiego, Nicolai Jarlsby.

Realizacja za 38 mln koron norweskich

Idar Ulstein będzie operowany przez 3-osobową załogę i posłuży głównie na terenach przybrzeżnych, rybackich, operacjach holowniczo-eskortowych, nurkowaniu, akcjach gaśniczych, jako pogotowie i transport medyczny. Łódź została wyposażona w najnowszą technologię radarową i zaawansowaną kamerę termowizyjną, co sprawia, że jest kompletną jednostką ratunkową. Będzie stacjonowała w Fosnavåg i zastąpi obecnie eksploatowaną tam jednostkę Emmy Dyvi.

- Nazwaliśmy łódź na cześć Idara Ulsteina, wieloletniego dyrektora generalnego i przewodniczącego zarządu Ulstein Group, który zmarł w 2012 roku - powiedział Tore Ulstein, prezes zarządu w Ulstein Group. - Uhonorujemy w ten sposób jego życie i wkład pracy w sektorze morskim, dzięki któremu potencjalnie uratuje wiele osób, które doświadczą trudności u wybrzeży Norwegii - dodał.


Więcej szczegółów znajdziecie na www.portalmorski.pl 


Komentarze (
0
)

 

Partnerzy