AKTUALNOŚCI

Twierdza Bergenhus

Twierdza Bergenhus
W kolejnym odcinku naszej wędrówki po Norwegii dziś razem z portalem www.castle.today udajemy się do Bergen, by tam zwiedzać twierdzę Bergenhus.

Okropny wir wydarzeń II wojny światowej pochłonął ogrom europejskich obiektów turystycznych, posiadających bogatą przeszłość oraz unikatową architekturę. Wielowiekowa historia Norwegii została odzwierciedlona w kompleksie budynków, wzniesionych w czasach średniowiecza na terytorium przynależącym do Twierdzy Bergenhus. Wszystkie te wspaniałości zostały jednak niemal do fundamentu zniszczone podczas mającego miejsce w 1944 roku wybuchu statku w porcie miasta Bergen. Twierdza ta miała jednakowoż szczęście odrodzić się niczym feniks z popiołów w latach powojennych, lecz niestety już nie w pełnym zakresie: odbudowano zaledwie królewski Zamek Hakonshallen oraz Wieżę Rosenkrantza, które cieszą dziś wzrok współczesnych turystów zwiedzających ten wspaniałych pomnik historii.

Historia Twierdzy Bergenhus

Źródła historyczne dotyczące Twierdzy Bergenhus sięgają początków 12 wieku, kiedy to od północnej strony zatoki Vagen rozpoczęła się budowa umocnień. Miały one służyć do obrony handlowego miasta Bjorgvin (obecnie – Bergen), założonego w 1070 roku przez norweskiego króla Olafa III Pokojowego. Na terytorium twierdzy znajdował się kościół Chrystusa, w którym to w 1163 roku odbyła się pierwsza w historii Norwegii koronacja królewska. Mniej więcej w tych latach do Bergen przeprowadzili się biskupi z Selye, wraz z którymi do Kościoła Chrystusa przybyły i cenne moce Świętej Sunnivy. Pod koniec 12 wieku twierdza, zwana w tym czasie Holmen, była aktywnie wykorzystywana w charakterze rezydencji biskupów oraz norweskich monarchów, lecz prawdziwy kamienny zamek pojawił się tu dopiero w latach 1240, kiedy to Bergen miało zaszczyt przez kilka dziesięcioleci odgrywać rolę stolicy średniowiecznej Norwegii.

W 1247 roku z rozkazu króla Haakona IV Starego rozpoczęła się budowa rezydencji królewskiej, która winna była zastąpić przestarzałe drewniane budowle będące częścią twierdzy Holmen. Kamienny zamek Hakonshallen (sala Haakona) został wykończony w 1261 roku i stał się miejscem organizacji ceremonii ślubnej spadkobiercy Haakona IV, Magnusa VI Prawodawcy z duńską księżniczką Ingeborgą. Wysoki i przestronny zamek posiadał trzy kondygnacje i był największą świecka budowlą tej epoki w Norwegii. W latach 1270, kiedy to królem został już Magnus VI, rozpoczęła się budowa baszty obronnej, która mieściła się w niedalekiej odległości od wody. Na górnej kondygnacji tejże wieży, która w rezultacie przeszła do historii pod nazwą Wieży Rosenkrantza, znajdowały się komnaty królewskie. (więcej)

Więcej informacji znajdziecie na www.castle.todayKomentarze (
0
)

 

Partnerzy